KOKO följer noggrant utvecklingen av sysselsättningssituationen

Rysslands militära aktion i Ukraina har också en omfattande inverkan på näringslivet. Effekterna på sysselsättningssituationen för KOKO-kassans medlemmar är ännu inte säkert kända, men KOKO följer noga med utvecklingen av situationen.

– Vår uppgift är att ge våra medlemmar ekonomisk trygghet i arbetslivets oväntade vändningar. Om arbetslösheten och permitteringarna börjar växa kraftigt är vi väl förberedda på att hjälpa våra medlemmar genom ett svårt läge, säger kassans direktör Outi Mäki.

Sysselsättningssituationen för KOKO:s medlemmar är för närvarande god. I februari var arbetslöshetsgraden bland medlemmarna endast cirka 3,1 procent. Arbetslöshetsgraden ligger nu på samma nivå som före coronakrisen i början av 2020. Se KOKO:s senaste statistik här (statistik endast på finska).