Ansiopäivärahahakemuksesi käsittely työttömyyskassassa voi viivästyä, jos hakemuksen ratkaisemiseksi tarvittavaa työvoimapoliittista lausuntoa joudutaan odottamaan. Esimerkiksi työstä eroamiseen, opiskeluun tai yritystoimintaan liittyvien lausuntojen saaminen työvoimaviranomaiselta voi tällä hetkellä kestää useita viikkoja.
Jos saat työvoimaviranomaiselta omaa tilannettasi koskevan selvityspyynnön, vastaa siihen mahdollisimman pian ja toimita kaikki pyydetyt tiedot. KOKO voi käsitellä päivärahahakemuksesi vasta, kun tarvittava lausunto on saapunut. KOKO saa lausunnot sähköisesti suoraan työvoimaviranomaiselta, joten sinun ei tarvitse toimittaa sitä kassalle itse.
KOKO ei voi vaikuttaa työvoimaviranomaisen antamien lausuntojen käsittelyaikaan.
Lausunnon antaa työttömyyskassalle joko työllisyysalue tai KEHA-keskus
Työvoimapoliittisen lausunnon antaa tapauksesta riippuen joko oman kuntasi työllisyysalue tai KEHA-keskus.
Lausunnon antaa ensisijaisesti työllisyysalueesi. Jos tilanteesi vaatii tarkempaa selvittämistä, asian käsittely voi siirtyä KEHA-keskukselle. Näin voi olla esimerkiksi, jos
- eroat tai kieltäydyt työstä
- sinulla on yritystoimintaa, työllistyt laskutusosuuskunnan kautta tai omassa työssä
- opiskelet tai osallistut työllistymistä edistäviin palveluihin.
Lausunnon saaminen voi viivästyä, jos asian ratkaisemiseksi tarvitaan sinulta lisätietoja tai lausuntojen käsittelyssä on ruuhkaa.
Hoida lausuntoihin liittyvät asiat Työmarkkinatorissa
Ilmoita työvoimaviranomaiselle Työmarkkinatori.fi-palvelun kautta, jos tilanteesi muuttuu esimerkiksi uuden työsuhteen, yritystoiminnan, lomautuksen muutoksen tai sairastumisen vuoksi. Tieto ohjautuu oikealle taholle lausunnon antamista varten.
Ilmoita tilanteesi muutoksista erikseen myös KOKOlle.
Lisää aiheesta Työmarkkinatorin sivuilla: Työvoimapoliittisiin lausuntoihin liittyvät selvityspyynnöt ja käsittelyajat