KOKOssa valmistellaan laajaa järjestelmäuudistusta

KOKO-kassassa on käynnissä merkittävä projekti, joka uudistaa koko työttömyyskassakentän toimintaa tulevina vuosina. KOKOn, YTK Työttömyyskassan ja A-kassan perustama IT-yhtiö Kallio Software rakentaa kassoille uudet, nykyaikaiset järjestelmät, joiden avulla palvelut tuotetaan entistä sujuvammin ja tehokkaammin.

Projektin ensimmäinen vaihe käynnistyi muutama vuosi sitten, kun etuuskäsittelyjärjestelmän tarpeita alettiin kartoittaa. Samalla tunnistettiin tarve kehittää myös muita käytössä olevia järjestelmiä, kuten sähköistä asiointia ja jäsenrekisteriä. Nyt kaikki järjestelmät uudistetaan kerralla.

– KOKOssa uudistamme sekä järjestelmiämme että toimintatapojamme. Tavoitteena on parantaa asiakaskokemusta, sujuvoittaa palveluprosesseja ja tarjota henkilöstöllemme arkeen ajanmukaiset työkalut, KOKOn projektipäällikkö Heli Lahtero kertoo.

Helppoa asiointia ja nopeampaa palvelua jäsenille

Asiakkaille uudistus näkyy tulevaisuudessa palvelun sujuvoitumisena ja nopeutumisena sekä asioinnin helpottumisena. Uudet järjestelmät lisäävät myös läpinäkyvyyttä. Esimerkiksi oman päivärahahakemuksen käsittelyvaiheista voi jatkossa saada aiempaa enemmän ja nopeammin tietoa.

Kassakentän erityispiirteet kehitystyön lähtökohtana

Työttömyysturva on tarkoin säädeltyä, monimutkaista ja ihmiskeskeistä työtä. Jatkuvat työttömyysturvalain muutokset tuovat oman haasteensa, ja järjestelmiltä vaaditaan joustavuutta, toimintavarmuutta sekä erinomaista tietoturvaa. Työttömyyskassojen jäsenmäärät ovat kasvaneet viime vuosina, kun kassoja on yhdistynyt. Nämä kassakentän erityispiirteet ovat myös järjestelmäuudistuksen lähtökohtia.

Automaatio tukee asiantuntijatyötä

Uudet järjestelmät suunnitellaan toimimaan mahdollisimman pitkälle automatisoidusti. Esimerkiksi etuuskäsittelyjärjestelmän automaatio tukee hakemuksen käsittelijää tekemällä osan työstä valmiiksi ja tunnistamalla tapaukset, jotka vaativat tarkempaa selvittelyä.

– Automaatio ja nykyaikaiset digitaaliset työkalut vähentävät rutiinityötä, jolloin asiantuntijamme voivat keskittyä entistä paremmin asiakkaan kohtaamiseen ja palveluun. Samalla kassatyö muuttuu ja kehittyy. Järjestelmäuudistus on meille myös hieno mahdollisuus oppia ja ottaa käyttöön uusia toimintatapoja, Lahtero kuvailee.

Yhdessä kustannustehokkaammin

Yhteistyö kolmen suurimman työttömyyskassan kesken luo edellytykset kustannussäästöille, kun järjestelmien kehitys ja ylläpito jaetaan useamman kassan kesken. Yhteistyö tuo kehitystyöhön myös laajempaa osaamista ja monipuolisempaa näkemystä. Samalla kukin kassa valmistautuu uudistukseen omilla tahoillaan, sillä järjestelmätarpeet ja painotukset vaihtelevat.

Uusien järjestelmien käyttöönotto on suunniteltu keväälle 2027. Tiedotamme järjestelmäuudistuksen vaiheista ja aikataulusta lisää projektin edetessä vuoden 2026 aikana.